دریافت-دانلود تحقیق کلیات جی ام پی در تولید فرآورده های گیاهی و روشهای مطلوب تولید (GMP)-

هم اکنون فایل با موضوع .دانلود تحقیق کلیات جی ام پی در تولید فرآورده های گیاهی و روشهای مطلوب تولید (GMP). آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید./كلیات جی ام پی ,تولید فرآورده های گیاهی ,روشهای مطلوب تولید ,GMP/دانلود تحقیق کلیات جی ام پی در تولید فرآورده های گیاهی و روشهای مطلوب تولید (GMP)/40273104/cz

تعاریف:

ـ دارو یا فرآورده گیاهی: عبارتست از محصولی كه در ساختمان آن از اجزا گیاه، عصاره، اسانس یا تنطور گیاهی استفاده شده است.

ـ جی ام پی: عبارت از روش های بهینه یا مطلوب تولید كه به منظور بالا بردن كیفیت و اطمینان از كارآیی فرآورده بكار می رود. كاهش ضایعات و جلوگیری از خطرهای احتمالی در تولید نیز از فواید اجرای جی ام پی محسوب می گردد.

ـ الزام جی ام پی: اجرای اصول جی ام پی برای تولیدكننده موضوع قانونی بوده و در موارد تخلف كلیه مسئولین اجرایی شركت مورد سئوال و پیگرد قانونی قرار می گیرند.

ب ) اصول جی ام پی:

اصول جی ام پی بطور عمومی عبارتند از:

2و1ـ ساختمان ها و تاسیسات ( انبارها، تولید، بسته بندی، آزمایشگاهها، خدمات )

3ـ دستگاهها و تجهیزات ( ماشین آلات، وسایل )

4ـ نیروی انسانی

5ـ كنترل كیفی Q.C.

6ـ مستند سازی ( سیستم تهیه و بایگانی اسناد و مدارك تولید، كنترل های حین تولید، بسته بندی، انبار، آزمایشگاهها )

7ـ دستورالعمل ها و روش ها ( بخشی از Q.A.)

8ـ بهداشت و نظافت

9ـ كالیبره كردن و تنظیم دستگاهها

10ـ ارزیابی وسایل و شرایط كار

11ـ آموزش پرسنل

12ـ بازرسی داخلی SELF - INSPECTION

13ـ كنترل های پایداری و بررسی كیفیت در بازار

14ـ رسیدگی به شكایت مصرف كنندگان محصول

1و2) ساختمانها و تاسیسات

1) ساختمانها و تاسیسات یك كارگاه یا كارخانه تولید داروها یا فرآورده های گیاهی باید طوری طراحی شوند كه متناسب با نوع عملیات تولید بوده و گردش كار با رعایت اصول جی ام پی در آن آسان باشد.

2) كارگاه یا كارخانه باید در منطقه تمیز و ترجیحا دور از مناطق مسكونی و محل های آلاینده باشد ( اماكن و مناطق آلاینده عبارتند از دامداری، مرغداری، روستاها، زباله دانی، بیمارستان، كارخانجات مولد دود و گاز سمی، صنایع چرم و پوست، تولید سالامبور، تولیدات مواد غذایی، اطراف فاضلاب های صنعتی و غیره ). فاصله با مناطق آلاینده بر حسب نوع آلودگی باید بین یك تا 3 كیلومتر بوده و احتمال انتقال آلودگی بوسیله باد وجود نداشته باشد.

3) مساحت كارخانه باید طوری باشد كه نیمی از آن برای انبارها، تولید و بسته بندی بكار رفته و نیم دیگر برای توسعه اختصاص یابد.

تقسیمات ساختمان باید طوری در نظر گرفته شود كه حدود یك ششم آن را ماشین آلات اشغال كرده و پنج ششم فضا جهت كار و رفت و آمد و توسعه خالی باشد و دارای انبارهای متعدد، بخش های تولید، آزمایشگاه كنترل، بخش های اداری، نمازخانه، رستوران، رخت كن و سرویسهای بهداشتی به مقدار كافی باشد. كلا قسمت های مهم یك واحد تولیدی گیاهی بشرح زیر می باشد:

الف ـ انبارها

ب ـ ساختمان یا محوطه تولید

ج ـ محل بسته بندی

د ـ آزمایشگاهها

ه ـ قسمت سرویس و خدمات عمومی

و ـ قسمت های اداری

الف) انبارها: انبارها باید از نظر وسعت و قفسه بندی متناسب با نوع و مقدار تولید بوده و شامل قسمت های زیر باشند:

الف. 1) انبار قرنطینه مواد اولیه

الف. 2) انبار مواد اولیه آزمایش شده و قابل مصرف

* این 2 انبار می توانند توسط دیوار، توری و یا با سیستم كارتی از هم جدا شوند.

الف. 3) انبار قرنطینه فرآورده های ساخته شده و منتظر آزمایش

الف. 4) انبار فروش

الف. 5) انبار مواد و حلال های آتش گیر

الف. 6) انبار ضایعات و مواد معدوم شدنی

الف. 7) انبار لوازم بسته بندی

الف. 8) انبار لوازم مكانیكی و قطعات یدكی

الف. 9) اطاق توزین

ـ بجز انبار مواد آتش گیر كه در ساختمان مجزا با سیستم ایمنی و هواكش دایمی می باشد، بقیه انبارها را می توانند توسط توری از هم جدا نمایند. كلیه انبارها باید مسقف بوده و دارای دیوار، درب و پنجره باشند و استفاده از انبارهای مسقف بدون دیوار یا محوطه های باز توصیه نمی گردد.

ـ كف و دیوار انبارها باید قابل تمیز كردن بوده و زیر درب ها باز و یا دارای منفذ نباشند.


مطالب دیگر:
📗تحقیق در مورد فیزیک هسته ای با تاریخچه 📗تحقیق در مورد فیزیک پزشکی 📗تحقیق در مورد قارچ صدفي چيست 📗تحقیق در مورد قالی کرمان 30 ص 📗تحقیق در مورد قاعده ضمان يد 50 ص 📗تحقیق در مورد قانون ضمانت تعهدات 📗تحقیق در مورد قاچاق كالا 📗تحقیق در مورد قوانين1377 📗تحقیق در مورد قطب نماي الكتريكي 📗تحقیق در مورد قرض و مستثنيات دين 80 ص 📗تحقیق در مورد قوس الکتریکی 📗تحقیق در مورد قوانین مجازات اسلامی، قانون حدود وقصاص، مصوب ٣٦١٣٦١ 157ص 📗تحقیق در مورد كار با دايركتوريها 8 ص 📗تحقیق در مورد كارآفريني در عصر اطلاعات و ارتباطات 16 ص 📗تحقیق در مورد كاربرد تئوري فقدان 📗تحقیق در مورد كاربرد كامپوزيت‌هاي FRP در سازه‌هاي بتن آرمه 33ص 📗تحقیق در مورد كاركرد دستي ميز شاخص 16 ص 📗تحقیق در مورد كارت هوشمند 📗تحقیق در مورد كاربرد نرم‌افزار رايانه 50 ص 📗تحقیق در مورد كارخانه رب جام چین(سهامي خاص) 87 ص 📗تحقیق در مورد كشاورزي ايران و جهان در آيينه آمار 9ص 📗تحقیق در مورد كريم خان 📗تحقیق در مورد كشاورزي پايدار توليد با كيفيت نگاه به آينده 49 ص 📗تحقیق در مورد كشاورزي ايران 📗تحقیق در مورد كود منگنز 8 ص